BM - OKF

 

ORFK

 

NAV

 

 

MOL

 

HVESZ

 

Volánpack

 

   AKKREDITÁLT LABOROK

 

Amikor el kell szállítanunk közúton egy alapanyagot, több összetevőből álló keveréket vagy hulladékot stb. egy biztonsági tanácsadó általában ezt a kérdést teszi fel önmagának:

Az áru az ADR hatálya alá esik vagy sem?

Ha ezt a kérdést meg tudja válaszolni, csak azután jöhetnek a következő kérdések és válaszok pl.:

  • Mi az áru besorolása?

  • Milyen veszélyességi bárca, csomagolási csoport…..stb szükséges?

  • Milyen csomagolóeszközre van szükség?

  • Megjelenhet-e valamilyen mentesség lehetősége? És még folytathatnánk…

Ha pl. az áru, egyedi tételhez rendelhető, akkor a hatályos Európai Uniós és magyar jogszabályok vagy az anyag biztonsági adatlapja alapján – ha az korrekt adatokat rögzít - el lehet dönteni, hogy veszélyes áru-e, vagy sem.

Hasonló a helyzet, ha egy általunk ismert összetételű keverékről van szó, hiszen akkor is rendelkezünk kellő ismerettel, és ami a legfontosabb, ismerjük pl. a termékünk veszélyjelét R és S mondatát, vagy a nemrégen hatályba lépett GHS (CLP) rendelet által használt piktogramokat, H, P és EUH mondatokat, amelyek segítségével a veszélyes áru besorolás vagy sem- kérdést már meg tudjuk válaszolni.

Sokszor azonban azzal a problémával szembesülünk, hogy nem egy konkrét anyagot vagy ismert összetételű keveréket kell szállítani, hanem olyan több komponensű keveréket, aminek az összetétele részben vagy teljesen ismeretlen.

Ilyenkor a döntéshez bizony adatokra van szükség! Ezért összeállítottunk egy olyan listát Magyarország egész területéről, az akkreditált laborokról, amelyek különböző vizsgálatokat végeznek. Ezek az így rendelkezésre álló adatok segítségül szolgálnak  a veszélyes áru besoroláshoz, osztályozáshoz.

 

 

Az akkreditált laborok listája Magyarországon: