BM - OKF

 

ORFK

 

NAV

 

 

MOL

 

HVESZ

 

Volánpack

 

   Veszélyes áru szállítás / Közút (ADR) / Elsősegély

 

Elsősegélynyújtó felszerelések

Az 50/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 1. §. alapján módosításra került és 2010. január 01-én hatályba lépett az egyes járműveken készenlétben tartandó elsősegélynyújtó felszerelés összetételét meghatározó 6/1990. KöHÉM rendelet 106. §. (1) bekezdés.

A hivatkozott jogszabály b.) pontja új rendelkezésként meghatározta, hogy a felszerelés kiegészítő tartozéka kell, hogy legyen az ”elsősegélynyújtás képekben” tájékoztató ábra is.

A közúti forgalom intenzitásával arányban növekszik a baleseti veszélyhelyzet, mely alól a veszélyes árut szállító járművek sem kivételek. A módosítást követően a jogszabály nem „B” vagy „C” típusú elsősegély csomagot ír elő, hanem tételesen felsorolja, hogy pl. tehergépkocsi esetében (ide tartozik a veszélyes áru szállító jármű is) mit kell tartalmaznia az elősegélynyújtó felszerelésnek.

Az elsősegélydoboz megléte műszaki feltételnek minősül a 6/1990. KöHÉM rendelet alapján, így aki azzal nem rendelkezik, KRESZ-szabályt sért, méghozzá a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértési szabálysértését követi el.

A rendelet 106. § (1) bekezdés – a veszélyes árut szállító járművet nem nevesítve – határozza meg, hogy a járműveken elsősegélynyújtó felszerelést kell készenlétben tartani, amelynek tartalma a következő:

(1) bekezdés b)pontja alapján a személygépkocsi, tehergépkocsi, oldalkocsis motorkerékpár, mezőgazdasági vontató és lassú jármű, valamint a kizárólag menetrendszerű helyi járatban közlekedő autóbusz esetén:

 

ba)  steril gyorskötöző pólya (10 cm × 5 m): 4 db

bb)  steril gyorskötöző pólya (5 cm × 5 m): 2 db

bc)  steril mull-lap (6 × 6 cm/100 lap): 2 db

bd)  egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 × 5 m): 4 db

be)  steril mull-lap (50 cm × 80 cm): 3 db

bf)   kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db

bg)  fóliakesztyű: 1 pár

bh)  háromszögletű kendő: 2 db

bi)   biztosítótű (40 mm-es): 4 db

bk)  ragtapasz (1,25 cm × 5 m): 1 tekercs

bl)   olló (rozsdamentes acélból, 110–150 mm-es): 1 db

bm) polividonum jodatum tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml):1 db

bn)  sebtapasz vágható (6 × 10 cm): 2 db

bo)  higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db

bp)  gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db

bq)  elsősegélynyújtás képekben: 1 db

br)   tartalomjegyzék: 1 db

 

Az elsősegélynyújtó felszerelést portól és víztől védett csomagolásban, a járművezető számára jól hozzáférhető helyen kell a járművön tartani.

Az új rendelkezést a már forgalomba helyezett járműveken a járműhöz használt bontatlan, lezárt elsősegélynyújtó felszerelés alkalmazhatóságának lejárta esetén, de legkésőbb 2013. január 1. napját követően kell alkalmazni.

Az (1) bekezdésben meghatározott elsősegélynyújtó felszerelés – a tartalmának alkalmazhatóságára vonatkozó lejárati időn belül – helyettesíthető olyan elsősegélynyújtó felszereléssel, amelyet az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam a jármű kategóriájához alkalmazni rendelt, amennyiben azt magyar nyelvű, vagy ábrás elsősegély-nyújtási tájékoztatóval ellátták.

             

Alkalmazható elsősegély csomagok

 

Az ellenőrzés szempontjából a legfontosabb szabály, hogy az elsősegélydoboz felszerelésének egyes tartalmi elemei a gyártó által meghatározott időpontig alkalmazhatóak. Ez fontos, mert a felszerelés egyes elemei szavatosságának még nem szabad lejárnia az ellenőrzés időpontjában.

A dobozokon található matricák dátumát általában a leghamarabb lejáró termékhez igazítják a gyártók a csomagoláskor.

Amennyiben az ellenőrzés során megállapítást nyer, hogy a gépjárműben nincs elsősegély csomag, vagy az abban található összetevő, összetevők szavatossága lejárt, a rendőrség helyszíni bírságot szabhat ki, amennyiben a szabálysértés elkövetését a gépjárművezető elismeri.

 

A kiszabható szabálysértési bírság ötezer forinttól ötvenezer forintig terjedhet.

Amennyiben a gépjárművezető a helyszíni bírság összegét nem fogadja el, úgy a rendőr feljelentést tesz, és bírságot szabálysértési eljárás keretében szabnak majd ki, amely összegének felső határa azonban már százötvenezer forintra emelkedhet.

 

A szabálysértési határozat kézhezvétele után azonban lehetőség van kifogással élni, amennyiben a járművezető a határozatban foglaltakkal nem ért egyet.